ZABUŻE DWÓR
Okolica

Miejscowość Zabuże położona jest w Gminie Sarnaki w powiecie łosickim na wschodnim skraju woj. mazowieckiego Ta malownicza wieś znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego “Podlaski Przełom Bugu” niedaleko miejscowości Serpelice nad Bugiem. W pobliżu są unikalne rezerwaty przyrody – tym samym obejmuje go program ochrony “Natura 2000”. Podstawowe walory turystyczne tego zakątka to głównie atrakcyjne tereny nadbużańskie, które posiadają wyjątkową, niezmąconą niszczącą działalnością człowieka przyrodę. Zjawiskowość tej okolicy potwierdza także serwis dla turystów Meteor. Kształt Parku Krajobrazowego wyznacza dolina rzeki Bug, urzekająca swą niezwykłą malowniczością. Bug – “dzika”, nieujarzmiona rzeka zaliczana jest do najpiękniejszych w Polsce. Zachowała swój naturalny, pierwotny charakter. Płynąc wartkim nurtem tworzy rozlewiska, tarasy zalewowe i starorzecza. Właśnie takie unikatowe, utrzymane w naturalnej postaci zespoły starorzeczy rozciągają się w okolicy Mężenina i Zabuża. Krajobraz parku urozmaicają niewysokie, łagodnie zarysowane wzgórza morenowe. Rzekę Bug otacza też niezwylke cenny świat roślinny i zwierzęcy. Obszary te obfitują w okazy przyrody, które objęte są ochroną pomnikową. Do najciekawszych pomników przyrody należy grupa dębów szypułkowych rosnących w zabytkowym parku w Mężeninie, miejscowości sąsiedniej położonej w dolinie Bugu.

Szczególny walor turystyczny stanowia zabytki architektury. Najcenniejszymi są kościoły i obiekty sakralne położone na terenie całego powiatu łosickiego i sąsiednich powiatów ziemi podlaskiej i lubelszczyzny. Bardzo ważny jest kompleks w Mielniku n/Bugiem, miejscowosci położonej zaledwie po drugiej stronie rzeki /vis a vis/. Przeprawiamy się tam promem, bądż łodziami. Z Mielnika jest tylko 14km do prawosławnej Częstochowy – sanktuarium w Grabarce.

Można też popłynąć statkim lub dojechać szlakiem rowerowym do niezwykle ciekawego, bogatego w pamiątki historii całego ubiegłego tysiąclecia, świadka współżycia i poszanowania różnych religii i kultur Drohiczyna. Tak mozna odwiedzić inne wspaniałe miejsca jak np. Pratulin, Janów Podlaski, Neple, Kodeń, Jabłeczna i wiele innych.

Tuż obok przebiega wschodni szlak rowerowy zwany Green Velo

NASZE DZIAŁANIA W ZWIĄZKU Z COVID-19 Zobacz, jakie procedury stosujemy, aby zadbać o bezpieczeństwo naszych Gości.